Poradna

 1. Svatební den
 2. Svatební zvyky a pověry
 3. Fotograf
 4. Svatební hosté
 5. Dekorace
 6. Květiny
 7. Hostina
 8. Pohoštění
 9. Svatební dort
 10. Hudba
 11. Svatební hry
 12. Svatební dary
Svatební den

Věříme, že jste dlouhé období příprav na svatbu zvládli v klidu a pohodě a že svatební den bude pro Vás úžasným vyvrcholením. Málokdo se samozřejmě vyhne stoupající nervozitě a očekávání, jak vše dopadne. Svatba je jedním z nejdůležitějších okamžiků ve vašem životě.

Během celého svatebního dne budete bezesporu středem pozornosti. Na vás se budou dívat všichni přítomní a zejména na Vás záleží, jakým směrem se celý svatební den bude ubírat. Výslednou atmosféru a celkový dojem ze svatby vytvářejí kromě vás také všichni pozvaní hosté a zúčastnění.

Nenechte se rozladit maličkostmi, které se nepovedou. Drobné prohřešky partnera i ostatních hostů přehlížejte a berte celý den lehce a s nadhledem. Nejdůležitějším pravidlem je se usmívat a šířit dobrou náladu. Přátelská atmosféra a srdeční lidé učiní váš den nezapomenutelným.

Svatební zvyky a pověry

Existuje mnoho tradičních svatebních zvyků, které se dodnes dodržují, bývají vítaným zpestřením téměř každé svatby, přestože již ztratily svůj původní význam.

Svatební pověry se liší podle krajů, tradic a zvyklostí. Přetrvávají do dnešní doby, přestože lidé už často nevědí, co která pověra znamená.

Fotograf

Svatební fotografie jsou a budou příležitostí k připomenutí svatebních okamžiků a emocí. Dovolí vám rozpomenout se na místa, kterými jste ve svatební den procházeli, na přátele, kteří vám byli na blízku, na okamžiky, které jste měli možnost zažít…

Určitě vám někdo ze svatebních hostů nabídne, že vše vyfotí rád a zadarmo, a možná právě vy si pohráváte s myšlenkou, že toto je to místo, kde na svatebních výdajích ušetřit, ale věřte, že to není nejlepší nápad.

Při výběru fotografa byste měli vědět, jaké fotografie očekáváte. Každý fotograf má svůj rukopis. Jaké fotografie z předchozích svateb u něj uvidíte, takové budete mít i vy.

Pamatujte, že na svatebních fotografiích bude vaše nálada poznat. Pokud si neužijete vše tak, jak byste měli, tak ani s výsledkem práce fotografa nebudete plně spokojeni.

Svatební hosté

Charakter svatby bude počtem a složením hostů výrazně ovlivněn, proto je třeba jejich výběru věnovat náležitou pozornost. Obecně platí, že nevěsta i ženich by měli mít nárok pozvat přibližně stejný počet hostů, ale je to samozřejmě pouze otázkou dohody. Pečujte o své hosty tak, aby se cítili na svatbě vítáni, a oni pak vytvoří příjemné prostředí vám.

Dekorace

K výzdobě se dá využít nesmírné množství drobných dekorací a doplňků dle vlastní fantazie. Pro dekoraci si vyberte prvky stylově jednotné a barevně ladící, s texturami, které se dají dobře kombinovat. Mezi materiály, ze kterých lze vyrobit téměř cokoliv, patří lehké látky a netkané textilie, celofán, tyl, stuhy, mašličky, vázičky a nejrůznější náplně do nich, dále balónky, konfety, girlandy, peříčka, přírodní materiály a jiné. Pro stolovou výzdobu je zapotřebí kvalitní ubrousky, svíčky a svícny a dekorativní doplňky ke slavnostní tabuli jmenovky, menu karty, drobné dárečky aj.

Při volbě vhodné barevné kombinace dbejte nejen na odstín, ale i na barevnost místnosti, stěn, a koberců a také na osvětlení.

Květiny

S objednávkou květin nebo se žádostí o radu při výběru vhodné svatební kytice by měla nevěsta přijít do květinářství až v době, kdy již máte zvolen styl svatby a nevěsta svatební šaty. Kyticí by se měla doplňovat osobnost nevěsty.

Ženichova květina (korzáž) by měla být v harmonii s nevěstinou květinou. S květinou nezapomeňte ani na maminky, babičky a svědkyně. Ostatní svatebčany ozdobte myrtovými větvičkami a mašličkami.

Hostina

Úvodním krokem, který při zajištění svatební hostiny musíte udělat, je pečlivě vybrat prostor, kde se bude hostina konat. Je mnoho kritérií, která mohou ovlivnit váš výběr.

Zásadním hlediskem je počet hostů, pro něž je třeba vybrat prostor s odpovídající kapacitou. Prostor by měl být takový aby jste se v něm cítili příjemně a byl útulný. Při plánování a výběru počítejte rovněž s místem pro hudebníky a taneční parket, pro rautové a nápojové stoly, pro stůl na svatební dary…..

Zejména u velkých svateb s mnoha hosty se neobejdete bez zasedacího pořádku. Zasedací pořádek záleží na množství a tvaru stolů.

Dobrým zvykem je posadit vedle sebe střídavě muže a ženy, manžele nebo životní partnery naproti sobě. Smyslem je podpořit konverzaci a rozproudit zábavu, která by se jinak mohla brzy rozpadnout do malých skupin nebo párů.

Bude-li na hostině více než dvacet hostů, měl by být zasedací pořádek umístěn viditelně u vchodu do místnosti, nebo jeho dodržením pověřte někoho z hostů. Jmenovky na stoly by v tomto případě měly být samozřejmostí.Pokud chcete připravit hostinu na společenské úrovni, nezapomeňte na vytištěná menu.Zahájení svatební hostiny je zpravidla úkol pro otce nevěsty. Poté otec ženicha a pak svědkové. Mluvčí během proslovu stojí.

Pohoštění

Vybrat jídlo ke svatební tabuli bývá mnohdy velkým oříškem. Nevybíráte totiž jen jídlo pro sebe, ale pro skupinu lidí různých věkových kategorií a různých gastronomických vlastností. Zároveň vaše menu má být slavnostní a nezapomenutelné. Požádejte kuchaře o několik variant vašeho menu.

Nabízíme Vám stručný přehled možností, které lze pro občerstvení využít. Jsou různě náročné na finance i na prostor, který vyžadují, a každá má svá pro i proti. Záleží tedy jen na vaší představě a možnostech.

Bufet – jedná se o menší občerstvení, kde si hosté sami vybírají jídlo připravené u velkých bufetových stolů. Nápoje roznáší obsluha, káva je poslední v řadě a znamená konec pohoštění.

Oběd – standard českých svatebních hostin. Nejčastěji jeden velký stůl s pevně stanoveným zasedacím pořádkem. Jídlo se podává v několika chodech.

Raut – jde o oblíbenou variantu podávání jídla, které je umístěno na rautových stolech. Hosté si sami berou vybrané jídlo, popřípadě je u některých stolů k dispozici obsluhující personál servírující teplé pokrmy a nápoje. Nabízená jídla by měla být rozporcována na malé části.

Banket – jedná se o velmi formální a slavnostní typ pohoštění. Výzdoba stolů bývá stejně jako oblečení hostů velmi formální, ženám je určena velká večerní toaleta a pánům smoking.

Svatební dort

Svatební dort patří neodmyslitelně ke svatební hostině. Jelikož svatba je vzácná chvíle a neopakovatelný okamžik, věnujte výběru dortu velkou pozornost. Velikost svatebního dortu se určuje dle počtu svatebních hostů.

Novomanželé krájí dort rukou společnou. Tradice praví, že kdo má ruku navrch, bude vládnout rodině. Etika říká, že první kousky se dávají maminkám. A pak samozřejmě dostávají všichni ostatní – tatínci, sourozenci, prarodiče, svědci…. Někdy si první sousto dávají novomanželé navzájem. Svatební dort se nikdy neodmítá.

Hudba

Co by to bylo za svatební obřad, kdyby na něm nezněl hudební doprovod. Navodí správnou atmosféru, dokáže skvěle vygradovat svatební obřad, při němž vás doprovodí až k manželství, a na hostině a při volné zábavě se postará o dobrou náladu všech svatebních hostů. Věnujte výběru hudby a jejímu provedení náležitou pozornost. I výběr skladeb je úkol velice důležitý. Hudba dělá příjemnou kulisu a vytváří správnou náladu. Jistě byste nechtěli u svatební hostiny slyšet jen cinkání příborů.

Svatební hry

Svatba musí být veselá, dobře zorganizovaná a také trochu akční. Organizace veselých svatebních her a soutěží by se měl zhostit člověk s určitou dávkou talentu, diplomacie a vkusu. Měl by vycítit, zda je vybraná hra vhodná pro pozvané svatebčany, kdy má zařadit hry jednodušší a kdy je čas na ty více veselejší nebo lechtivější.

Svatební dary

Každý kdo bude vaším hostem na svatební hostině, vám bude chtít dát svatební dar. Máte-li pocit, že vytvořením svatební listiny darů si nevhodným způsobem říkáte o svatební dar, tak na tento pocit rychle zapomeňte. Snažte se vytvořit seznam, který bude alespoň o 30% větší, než je počet hostů, a zároveň nabídněte dary v různých cenových kategoriích tak, aby si každý mohl vybrat dle svých možností. Do listiny darů napište praktické předměty, které využijete ve společné domácnosti. Dary, které využijete společně. Pokud máte domácnost již zařízenou, je možné svatební hosty požádat o finanční dar.

Pro dary platí některá pravidla. Nedávají se ostré předměty, nápoje, potraviny ani další předměty jednorázové spotřeby. K daru by se vždy mělo připojit věnovaní, aby novomanželé věděli, komu mají poděkovat.

Svatební dary neznamená pouze dary určené pro novomanžele. Sami můžete své hosty obdarovat malými dárky které naaranžujete společně se jmenovkou ke svatebnímu stolu nebo tuto pozornost lze připojit i k výslužce, kterou si svatební hosté odnesou z hostiny domů.

Pokud se Vám Barokní statek Benice líbí a uvažujete o uspořádání svatby u nás, rádi Vám po osobní schůzce připravíme předběžnou kalkulaci. Kontaktujte nás: Martina Pilátová, tel: 601 324 166, svatba@statekbenice.cz
© 2017